ИНФОРМАЦИЯ

Безспорна е ролята на H. pylori като етиологичен фактор в генезата на редица стомашни заболявания каквито са функционална диспепсия, хроничният атрофичен гастрит и язвено-пептичната болест на стомаха и дуоденума, от която боледува повече от 10% от населението. Доказаният малигнен потенциал на бактерия е причина H. pylori да е определен като канцероген тип I според Световната здравна организация. В резултат на хронична H. pylori инфекция се развива стомашен аденокарцином, който е петото по честота и трето по смъртност злокачествено новообразувание в световен мащаб.

След откриването на оралната инфекция с H. pylori се формулират няколко основни проблема: доколко оралната инфекция е индикативна за стомашна?; дали оралната инфекция се дължи на стомашен рефлукс?; каква е ролята на устната инфекция - трансмисия или източник на стомашна инфекция и т.н. В последните години тези проблеми привличат все по-голямо внимание, като резултатите са противоречиви и разкриват сложната природа на заболяването.

Една от целите на проекта е да се установи ролята на оралната H. pylori инфекция чрез сравнителен анализ на резултатите, получени чрез различни методи за диагностиране на стомашна инфекция, с оралната. Изпълнението на целта се осъществява чрез използването на 4 валидирани високо специфични и чувствителни метода за диагностика на стомашна H. pylori инфекция: UBT, фекален антигенен, хистологичен и бърз уреазен тест. Критериите за прилагане на методите са суспектни за H. pylori инфекция клинични и / или образни данни.

Към момента не съществува надежден метод за диагностициране на орална H. pylori инфекция. Това определя втората цел на проекта: създаване на надежден метод за детектиране на H. pylori в устната кухина. За разлика от всички известни до момента методи, които използват за детекция секретирани от бактерия вещества, новият метод се базира на пряко взаимодействие на бактерия с кръвния антиген Leb. Това определя очакванията за висока специфичност на метода. Биомолекулярното взаимодействие Leb-H. pylori ще се регистрира чрез физични методи, базирани на последни достижения във фотониката. Тези методи са в състояние да регистрират едномолекулярни взаимодействия, което определя очакванията за достигане на висока чувствителност и установяване на концентрационни зависимости.

Достоверността на използваните утвърдени диагностични методи се базира на богатата клинична практика на колектива на базовата организация, реализирана в Клиниката по гастроентерология към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, където годишно се лекуват около 1500 пациенти с широк спектър на симптоматика и патология.

Очакваните резултати са: i) установена връзка орална-стомашна H. pylori инфекция; връзка с карциногенезата на стомаха; ii) определена специфичност и чувствителност на разработвания метод за диагностика на орална H. pylori инфекция; iii) при доказана връзка: въвеждане на промени в терапевтичния подход и в предтерапевтичното поведение.

Крайните очаквани резултати са подобряване на диагностиката, профилактиката и лечението на H. pylori-свързаните заболяванията, което би повишило качеството на живот на пациентите.

Powered by VSSoft Engine 9.3