Лого на ЕС
Лого на НСРР
Българска академия на науките
Институт по оптически материали и технологии
"Акад. Йордан Малиновски"
БАН
ИОМТ
Лого на ОПК
Апаратура:
Спектрален елипсометър с променлив ъгъл
Служи за определяне на диелектричната функция в зависимост от дължината на вълната на различни видове материали - метали, полупроводници и диелектрици и респективно дава информация за тяхната електронна структура. Приборът също така има възможност за определяне на оптичните характеристики на многослойни покрития и на отделните слоевете, от които те са изградени. Освен оптичните параметри на едно- и многослойни покрития, спектралният елипсометър може да даде информация за анизотропия в оптичните свойства, профил на показателя на пречупване и дотиране на полупроводникови материали, фазово разделяне и кристализация, електронни състояния и повърхностна грапавост.
Атомно силов микроскоп
Атомно-силовият микроскоп (АСM) е микроскоп, който осигурява тримерен профил на повърхността на образеца висока разделителна способност, която достига атомарни размери. АСМ се основана на взаимодействието на сонда (тънко острие) с повърхността на изследвания образец. Това взаимодействие се изразява в привличане или отблъскване на сондата от повърхността, дължащо се на силите на Ван дер Ваалс. Отклоненията на острието се регистрират с помощта на чувствителни сензори - оптични, капацитивни или тунелни. Чрез използването на специални остриета могат да бъдат изучавани електрическите и магнитните свойства на повърхностите. За разлика от сканиращия тунелен микроскоп, с помощта на АСМ могат да се изследват както проводящи, така и непроводящи повърхности. АСМ с неговите различни методи (modes) като проводима-AСM, фотопроводима-AСM, електростатична микроскопия (EFM) и сканираща Келвин проба микроскопия (SKPM) e особено подходящ за директно анализиране на микроелектронни устройства (като транзистори или диоди, органични светоизлъчващи диоди, органични фотоволтаични елементи ) или квантово - електронни устройства (като квантови и диодни лазери) поради неговата висока разделителна способност в нанометровата скала.
Оптичен профиломер
Оптичният профиломер представлява сканиращ интерферометър с бяла светлина, който измерва повърхностни профили с височина от 1 нм до 150 микрона с максимална вертикална и хоризонтална разделителна способност от 0.1 нм и 380 нм, съответно, независимо от текстурата на повърхността - всичко това с едно единствено сканиране с продължителност около 5 секунди. Картината, която операторът получава е триизмерно изображение на повърхността, което може да се върти, наклонява, както и да се правят различни негови сечения. Приложенията на оптичния профиломер са твърде разнообразни - фотоволтаични клетки, MEМS, полимери, стъкла, керамики, всякакви покрития, лещи, принтирана електроника, медицински и стоматологични импланти и мн. др. Профиломерът е идеалното решение за характеризиране на всякакви повърхности - гладки или грапави, плоски или изпъкнали и вдлъбнати, твърди или меки, изобщо повърхности, които представляват трудност за другите техники.
Спектрофлуорометър
Спектрофлуорометърът е уред за измерване на интензитета на електромагнитната вълна с определена честота, т.е дължина на вълната. В зависимост от геометрията на падащата и регистрираната вълна, чрез спектрофлуорометъра може да се измерва коефициент на пропускане и оптичната плътност, когато се регистрира преминалата през обекта вълна или емитираната от образеца вълна (т.е да се измерва флуоресценция, фосфоресценция и т.н). Съвременните уреди предоставят възможност за измервания както в течна, така и в твърда фаза и могат да се окомплектоват с редица допълнителни приставки в зависимост от нуждите на клиента. За нас е особено важно наличието на приставки за измерване на продължителността на живот на възбудените състояния в молекулите и за определяне на квантовия добив. Измерванията на флуоресценцията в твърда фаза (т.е на тънки слоеве, а не на разтвори) са продиктувани от необходимостта от елиминиране на влиянието на разтворителя върху флуоресцентния сигнал, което води до неговото отместване, а в някои случаи и до пълното му загасяване, в зависимост от вида на разтворителя.
Апаратура за динамично и статично разсейване на светлината (DLS)
Уред за определяне на полидисперността и хидродинамичния диаметър на частици, както и абсолютната молекулна маса на полимери чрез измерване на разсейването на лазерната светлина. Уредът дава възможност също за измерване на вискозитета на пробата и Zeta-потенциала, както на частиците, така и на твърди повърхности
Холографско оборудване
Включващо лазери; оптична система за насочване, настройка, измерване и контрол; апаратура за оптично транслиране и колимиране; оптомеханични системи; поляриметър; термомасичка и оптичен дебеломер.
Помощно лабораторно оборудване за "мокри" методи
Помощно лабораторно оборудване за нанасяне на слоеве чрез 'мокри " методи, състоящо се от магнитни бъркалки с прецизен контрол на температурата, ултразвукови вани за почистване, микропипети за прецизно измерване на обеми, pH метър, аналитични везни, високо температурна пещ, spin-coater и флоуметри с контролер.
Препаративна техника за електронна микроскопия и доокомплектоване на трансмисионен електронен микроскоп (ТЕМ)
Включва устройство за ултразвуково рязане, дискова и дълбаеща полиращи машини и устройство за прецизно йонно полиране, инсталация за отлагане на въглеродни покрития и обработка на повърхности с тлеещ разряд за ТЕМ изследване и инсталация за разпрашване на въглерод и метали, както и приставки за TEM: CCD камера и приставка за сканиране (STEM).
Бокс за инертна атмосфера
Осигурява работа в инертна атмосфера (азот, аргон, хелии), снабдена със съответните изравняващи налягането шлюзове и предкамери за зареждане; системи за автоматичен контрол и поддържане на определени условия на работа (налягане, температура, съдържание на кислород и водни пари) и за пречистване и регенериране на инертния газ.
Слънчев симулатор
Уред, който излъчва осветление с приблизително естествена слънчева светлина и затова се нарича също изкуствено слънце. Предназначението на слънчевия симулатор е да осигури контролируемо изпитателно устройство, използвано за тестване на слънчеви клетки, пластмаси и други материали и апарати в лабораторни условия.
Локална компютърна мрежа
Мрежата представлява съвкупност от компютри и други устройства (напр. мрежови принтери) свързани помежду си чрез оптични кабели, която позволява обмен на информация помежду им. B мрежа тип сървър-клиент от една страна е сървъра, от друга страна е клиента. Всеки клиент или сървър, свързан с мрежата може също така да бъде използван като възел. Локалната мрежа включва сървър, компютри, принтери, мрежови комутатори и др.