Цифрова холография и оптична метрология
Лектор: проф. дфн Елена Стойкова
E-mail: estoykova@iomt.bas.bg
Хорариум: 30 учебни часа
Анотация:
Цифровата холография, която осъществява запис на интерференцията на светлинен сноп, отразен от обекта, с т.нар. опорен сноп и цифрово възстановяване на холографския образ с помощта на компютър, намира широко приложение благодарение на напредъка в развитието на лазерните източници, дву-измерните фотосензори (CCD или CMOS камери) и цифровата обработка на сигналите. Оптичните и цифрови холографски методи са средство за прецизно дистанционно регистриране на информация за релефа, механичните и физични свойства на макро и микро обекти, както и за визуализиране на триизмерни обекти.
В предлагания курс докторантите ще се запознаят с основите на Фурие-оптиката, алгоритмите за възстановяване на цифрови холограми (метод та Френел, метод на конволюцията, фазово-отместващ алгоритъм), както и с основните подходи за синтезиране на холограми с компютър. Разглеждат се такива приложения като холографска интерферометрия, цифрова холографска микроскопия и визуализиране на фазови обекти. Курсът включва запознаване с теорията на формиране на спекъл-картини, както и с методите на спекъл-интерферометрията. В областта на оптичната метрология се разглеждат основните подходи за обработка на интерференчни картини като фазово-отметстващ метод, Фурие-анализ, wavelet-техника, минимизиране на cost-функция. Основно предимство на курса е, че той завършва с програмиране на MatLab за съставяне на програмни кодове за цифрово възстановяване на холограми и за цифрова обработка на реални изображения.
Светочувствителни материали за оптичен запис: обратими, необратими и органично-неорганични композити
Лектор: доц. д-р Димана Назърова
E-mail: dimana@iomt.bas.bg
Хорариум: 30 учебни часа
Анотация:
Курсът изучава най-често използваните в последните години светочувствителни среди за холографски запис. Представени са основните изисквания към тези среди, за да могат при запис те да обезпечат пълното предаване на финната интерференчна картина. Изучават се основните им характеристики, механизмите за формиране на образ, специфичните процеси на обработка и начините за съхранението им. Разглеждат се също така и последните тенденции в изследванията на учените за откриване и прилагане на нови композитни материали, състоящи се предимно от фотополимерни матрици, както и някои анизотропни среди с вградени в тях различни по състав и форма наночастици.
Оптични свойства на органични / неорганични хибридни материали и структури
Лектор: проф. д-р Цветанка Бабева
E-mail: babeva@iomt.bas.bg
Хорариум: 30 учебни часа
Анотация:
Курсът е предназначен за млади учени, специалисти и докторанти – физици и химици. Предварителната подготовка в областта на оптиката не е задължителна. Целта на курса е да запознае студентите с основите на оптиката на тънките слоеве и методите за оптично моделиране на хомогенни и хетерогенни среди. Програмата обхваща уравнения на Максуел за линейни среди, закони за отражение и пречупване, инвариант на Снелиус, формули на Френел, амплитудни и енергетични коефициенти на пропускане и отражение на тънък слой и система слой/подложка, матрично представяне, многослойни системи. Ще бъдат разгледани също теориите на ефективната среда на Максуел – Гарнет, Лоренц - Лоренц и Бругман, които са щироко използвани за оптично моделиране на хибридни структури. Вниманието ще бъде фокусирано върху предимствата и недостатъците на различните теории и областите им на приложение. Курсът завършва с разглеждане на няколко конкретни приложения на хибридните материали във фотониката.
Поляризационна холография и приложения: холографски запис на информация в анизотропни среди
Лектор: доц. д-р Лиан Неделчев
E-mail: lian@iomt.bas.bg
Хорариум: 30 учебни часа
Анотация:
Този курс от лекции постепенно запознава слушателите с историята и основните идеи на холографията, използваната терминология в областта и условията, необходими за запис на една холограма. Представени са някои от най-интересните особености на холограмите – паралакс ефекта, както и възможността за възпроизвеждане на целия образ на обекта дори от малка част от холограмата. Разгледани са различни приложения на холографията, като е отделено особено внимание на холографския запис на информация – една технология на бъдещето, предлагаща капацитет над 300 GB върху диск със CD формат.
Поляризационната холография позволява регистрирането не само на интензитета и фазата на светлинната вълна, но също така и на състоянието на поляризация. Това е възможно само в определен тип среди, наречени фотоанизотропни. Разгледани са най-ефективните и по тази причина най-често използвани среди – азополимерите – които са обект на интензивни изследвания в целия свят през последните години. В тях могат да се записват оптични елементи с уникални свойства, да се формират хирални структури, приложими за създаването на изцяло оптични комутатори, да се реализира поляризационно мултиплексиране. Стилбените на свой ред дават възможност за поляризационен запис в ултравиолетовата област, a това позволява още по-голямо увеличаване на плътността на запис и оттам на капацитета при поляризационен холографски запис на информация.
Курсът представя по достъпен начин една актуална област на изследвания с изключително висока публикационна активност, което е и негово главно предимство.
Електронната микроскопия и електронната дифракция в структурния и фазов анализ на материалите
Лектор: доц. д-р Даниела Карашанова
E-mail: dkarashanova@yahoo.com
Хорариум: 30 часа + 15 часа практически упражнения
Анотация:
Курсът лекции и упражнения е предназначен за обучение на докторанти в специалност 01.05.05 «физикохимия». Необходими са предварителни познания за строежа на материята, геометричната и вълновата оптика.
Основа на курса са трансмисионната (ТЕМ) и сканираща (СЕМ) електронна микроскопия, електронна кристалография и основните аналитични методи за химичен анализ, свързани с електронната микроскопия, както и разработените различни техники за подготовка на наблюдаваните образци. Съвсем логично курсът започва с въвеждаща част, посветена на строежа на материята, основни понятия от кристалографията и кристалохимията, както и на взаимодействието на високоенергетични електрони с кондензираната материя. Отделено е място и за преглед на основните зависимости и принципи на геометричната и вълновата оптика. В същинската част на курса, след направения исторически преглед на предпоставките за създаването на трансмисионния и сканиращ електронен микроскоп, подробно са представени устройството и принципите на действие на двата вида електронни микроскопи, различните режими на работа, допълнителните приставки към тях и техните функции. Разгледани са основните явления и процеси, протичащи при получаване и регистриране на изображението в ТЕМ и СЕМ и дифракционната картина. В заключителната глава, чрез конкретни примери е разкрита връзката на електронната микроскопия и свързаните с нея аналитични методи със съвременните направления на науката и техниката – създаването на нови материали, нанотехнологиите, микроелектрониката и новите енергийни източници. Отделено е също и място на различните компютърни програми за обработка на резултатите от ТЕМ анализа.
Към курса лекции се провеждат и практически занятия, запознаващи с основните техники за подготовка на различните типове образци за ТЕМ и СЕМ, процедурите по стартиране, настройка и поддържане на апаратурата в работен режим и спирането й. Те имат за цел овладяване основните режими на микроскопите, както и обработка и анализ на получените резултати.
Основи на фотониката
Лектор: проф. дфн Вера Маринова
E-mail: vmarinova@iomt.bas.bg
Хорариум: 30 часа
Анотация:
Този курс е фокусиран върху взаимодействието на светлината с веществото, като под-темите обхващат кратко въведение в основите на електромагнитната теория за светлината, явленията интерференция и дифракция (монохроматични вълни), електромагнитна оптика (абсорбция и разсейване на светлината; оптика в магнитни и метаматериали); поляризационна оптика (отражение и пречупване на светлината, дисперсия); оптика на анизотропни среди (кристало-оптика, оптика на течни кристали, поляризационни устройства); полупроводникова оптика (взаимодействие на светлината със зарядоносители, полупроводникови фотонни устройства); принципи на електро-оптиката (електро-оптика на анизотропни среди, фоторефракция) и нелинейна оптика (дисперсни нелинейни среди). Целта на курса е да запознае докторанти и специализанти с актуалните проблеми на съвременните технологии във фотониката и изискванията за разработване на нови многофункционални материали за направата на структури и устройства, чувствителни в суб-нанометричната скала. Курсът завършва с разглеждане на конкретни приложения на някои нови наноматериали (вкл. графен и 2D материали) във фотониката.
Въведение в областта на новите материали
Лектор: гл. ас. д-р инж. Десислава Костадинова
Хорариум: 20 часа
Анотация:
Целта на курса е да въведе докторантите в областта на новите материали. Курсът включва кратка история на използването и създаването на материали, научните методи, методи за създаване на нови материали, както и разказва накратко за техниките на анализ и областтите им на приложение. Курсът показва примери с научни публикации и видео материал, споменати са престижни награди и патенти, свързани с областта на новите материали. Особено внимание се обръща на функционализираните материали и методите за тяхното получаване.