ЗА ПРОЕКТА

В проекта се предвижда реализация на изследователски подход в образованието при изнесено обучение и лабораторен практикум в лаборатория „Холография“ в ИОМТ-БАН. Учениците и учителите ще бъдат поставени в ролята на учени – изследователи и ще натрупат нови знания и умения при извършване на реален експеримент извън класната стая като за целта ще подготвят видим резултат/продукт под формата на записана холограма.

Предложението има за цел да верифицира приложимостта на проектно – изследователския модел в обучението по физика, както и ефекта му по отношение на постигане на учебните цели, развиване на ключови компетенции у учениците и учителите, мотивация за обучение и устойчивост на резултата.

Изследователският подход ще позволи на обучаващите да поставят обучаемите в ролята на учени – изследователи. За изпълнение на заложените задачи учениците ще могат да работят в екип, да се консултират с учени и учители, да търсят допълнителна информация в Интернет. Учителите от своя страна ще получат ценни съвети и помощ в провеждане на лабораторните практикуми по физика в училище. Като крайна стъпка учениците и учителите ще трябва да попълнят своите впечатления и наблюдения за професията на учените и за извършването на експеримент в лабораторията в предварително подготвени дневници с въпроси. Получената информация ще бъде статистически обработена и анализирана. Въз основа на резултатите от този анализ ще бъде оценен изследователският ни подход и степента на приложимост в образователния процес.

Очакван дългосрочен ефект е създаване на партньорства между института ни и училищата. Научното направление, в което ще се развиват изследователските качества на учениците и учителите е холографията. Холограмите възстановяват пълната информация на заснетия обект посредством възстановяване на амплитудата и фазата на вълновия фронт, което е в тясна връзка с обучението в училище по физика, раздел оптика.

Възстановяването на холографския образ е възможно по две основни причини:

  1. високата разделителна способност на материала, върху който се прави записа, която е в порядъци по-голяма от фотографската и
  2. спецификата на холографската технология.
Това обуславя мултидисциплинарността на проекта, обхващащ знания по материалознание, химия и физика. Най-съществената насока в развитието на холографията са разработките за запис на холографски копия на исторически и културни ценности, артефакти, произведения на изкуството, редки обекти, образци и модели; холографските илюстрации; музейното дело; холографския декор и реклама и холографската защита на документи и ценни книжа.

Една от основните цели на холографията е популяризирането и опазване на културно историческото наследство на България. Паметниците на културата са връзката ни с миналото и неизчерпаем източник на знание. Холографските изображения са уникални с възможностите си да показват ценни предмети и артефакти с пълната им информация и по този начин ги правят достъпни за множество хора, като внасят своя принос за популяризирането им и в цялостния образователен процес.

Powered by VSSoft Engine 9.3