Академик Йордан Малиновски е роден на 03.06.1923 г. в гр. Сливен. Средното си образование завършва през 1943 г. в Държавна смесена гимназия за чужди езици в Симеоново (Американски колеж), след което взима участие в Отечествената война, за което е удостоен с медал. През 1948 г. завършва Физико-математическия факултет със специалност химия в СУ “Климент Охридски”, докато работи като хонорован асистент по физикохимия. От 1948 до 1958 г. е асистент и научен сътрудник във Физическия институт на БАН. Кандидат на химическите науки е от 1958 г., а през 1969 г. защитава докторска дисертация. През 1959 г. е избран за ст.н. сътрудник, а през 1964 г. - за професор в Института по физикохимия на БАН. От 1979 г. е член-кореспондент на БАН, а от 1989 е академик. Основател на Централната лаборатория по фотопроцеси при БАН (1967 г.) и неин директор до 1992 г., когато е избран за Председател на БАН. На този пост остава до края на живота си - 1996 г.
Акад. Малиновски започва научната си дейност в областта на електрокристализацията под ръководството акад. Ростислав Каишев. Като асистент във Физическия институт на БАН получава значителни резултати върху физическото зреене на фотографските емулсии. Разработеният от него метод за диференциално проявяване позволява създаването на фотографски материали с нови, подобрени характеристики и се прилага в много фотографски фирми. Особено място в научната му дейност заемат моделните изследвания на механизма на елементарния фотографски процес върху монокристали от сребърен бромид. За тази цел е разработен метод за синтез на монокристали от свръхчисти сребърни халогениди, който и досега е широко използван в света за получаване на съединения с голяма чистота.
По-нататък интересите му са насочени към изучаване на изграждането на “латентния образ”, който се формира при осветяване на фоточувствителния материал и се визуализира чрез химическо или физическо проявяване. Получените уникални резултати показват важната роля на т.нар. фотодупки във фотогенерираните промени в сребърните халогениди. Тези изследвания довеждат до създаването на нова теория, получила признание в международната научна литература като “симетрична схема на Малиновски”. С други изследвания е установено, че действието на проявителя, различаващ експонираните части на фотографския материал е частен случай от теорията на кристалния растеж. Изследванията довеждат до изясняване на фотографския процес и в други фоточувствителни вещества, включващи и безсребърни съединения. Разработени са авангардни за времето си технологии за производство на фотоматериали за технически цели на базата на високоефективен, изцяло сух способ за отлагане на сребърни и на безсребърни светлочувствителни вещества чрез изпарение във вакуум. Провежданата под ръководството на акад. Малиновски мащабна изследователска дейност довеждат до създаване на ново за страната, високотехнологично направление – производство на фоторастерни преобразуватели.
Акад. Йордан Малиновски беше учен с широко международно признание. Той беше почетен член на Кралското дружество за фотографска наука на Великобритания, на Американското и Японското дружества за фотографска наука и техника, на Европейската академия на науките, изкуствата и литературата, на Академията на Валония - Белгия и др. Носител е на множество национални и международни награди: медала “Карус” на Германската академия за естествени науки; медала “Ливен Геверт” – най-престижната награда на Американското дружество за фотографска наука и техника; награда за най-добра публикация на годината на американското списание за фотографска наука и техника (2 пъти); Димитровска награда; орден “Народна република България” – ІІІ ст.; орден “Кирил и Методий” – ІІ ст.; Заслужил деятел на науката и др. Дълги години беше член на Международния комитет за фотографска наука и на редколегии на реномирани международни списания. Като изтъкнат учен беше канен и е изнасял основни пленарни доклади на практически всички международни конгреси в областта на фотографските процеси. Изнасял е лекции и поканени доклади в Белгия, Китай, Франция, ФРГ, ГДР, Япония, Великобритания, САЩ, Русия, Унгария, Холандия и др.
Акад. Малиновски беше не само ерудиран учен, но и човек с активна гражданска позиция. Честите пътувания в реномирани университети и научноизследователски лаборатории и контактите му с водещи световни фирми бяха предпоставка за самостоятелното му виждане за организацията на научните изследвания. “Няма българска наука, науката е световна, със световни критерии и изисквания. Науката не се дели на фундаментална и приложна – има наука и приложение на науката”.
Като Председател на БАН, акад. Малиновски неуморно работи за реформирането на Академията, свързано със съществаното преструктуриране и осъвременяване на научната проблематика на академичните институти. Той вложи много усилия за демократизирането на БАН, за запазване на водещото й място в научния живот на България и за утвърждаването на ролята на науката и учените за развитието на българското общество.
Дисертация на акад. Й. Малиновски (.pdf)